Dzień Babci to święto obchodzone 21 stycznia dla uhonorowania wszystkich babć.
Historia Dnia Babci sięga lat 60. XX wieku. Ukazujące się wówczas poznańskie czasopisma postanowiły na swoich łamach po raz pierwszy upamiętnić ten dzień. W 1964 roku “Kobieta i Życie” zaczęła zwracać uwagę na nadzwyczajność 21 stycznia.
Inicjatywa została przejęta również przez “Ekspress Poznański” oraz w następnym roku przez warszawski “Ekspress Wieczorny”. Pomysł tego święta zrodził się z chęci uczczenia 85. urodzin Mieczysławy Ćwiklińskiej. Po spektaklu, w którym aktorka zagrała babcię, wręczono jej tort z napisem “Dla Babci”.
Podobne uroczystości są obchodzone również w innych krajach na świecie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie celebrowany jest Dzień Dziadków, przypadający we wrześniu. Symbolem tego dnia jest niezapominajka. W Wielkiej Brytanii jest to pierwsza niedziela października, zaś 3 października świętowany jest w Bułgarii. Dla odmiany Francuzi prezenty dla dziadków przygotowują w marcu. W 2009 roku w Rosji pojawiło się nowe rodzinne święto – “Dzień Babci i Dziadka” lub “Rosyjski Dzień Babci”. Jednak oficjalna data nie została ustalona (za centrum prasowym AIF, podaje się 15 października). Natomiast Japonia jest krajem, w którym nie obchodzi się Dnia Babci czy Dziadka. Podobnym świętem w kraju kwitnącej wiśni jest Dzień Szacunku dla Wieku.
Tego dnia wnuki wręczają swoim babciom drobne prezenty w postaci laurek, kwiatów czy czekoladek. W przedszkolach organizowane są przedstawienia (najczęściej łączące Dzień Babci i Dziadka), podczas których dzieci recytują wierszyki, śpiewają piosenki.