Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (wypada odpowiednio: w czwarty czwartek listopada oraz drugi poniedziałek października). Tradycja święta nakazuje by tego dnia na stołach pojawił się indyk na pamiątkę osadników przybyłych z Europy.
Historia amerykańskiego Thanksgiving sięga XVII wieku i związana jest z ucieczką purytanów z Wielkiej Brytanii przed prześladowaniami. Przypłynęli oni na statku Mayflower do brzegu zatoki Cape Cod, gdzie Indianie zaoferowali im swoją pomoc, nauczyli obrabiać ziemię i łowić ryby. W 1621 roku pielgrzymi zorganizowali ucztę, aby podziękować tubylcom za przyjęcie i ratunek przed głodem. 200 lat później Abraham Lincoln ustanowił jesienną dziękczynność świętem narodowym, jednak to dopiero prezydent Roosevelt wpisał uroczystość do kalendarza. Dziś Amerykanie upamiętniają ten moment uroczystą i rodzinną kolacją, w ten sposób dziękując Bogu za dobroć i dostatek w minionym roku.
Kanadyjczycy na wzór swoich południowych sąsiadów, również obchodzą Święto Dziękczynienia. Geneza tej uroczystości jest nieco inna i wcześniejsza. Znany jest obrządek pierwotnych ludów Kanady, szczególnie Irokezów, którzy składali podziękowania jesiennym plonom. Odprawiali oni modły ku czci trzech sióstr, czyli kukurydzy, fasoli i dyni. Inna znana historia mówi o angielskim żeglarzu i podróżniku Martinie Frobisherze, usiłującym znaleźć kanał łączący Kanadę z Chinami. Bezskuteczne poszukiwania zaowocowały jedynie założeniem osady, gdzie w 1578 roku wyprawił ucztę dziękczynną za odbytą wyprawę. Na tą pamiątkę zatoka, z której wyruszył w rejs, została nazwana Zatoką Frobishera. Inne przekazy głoszą, że pierwsze kanadyjskie Święto Dziękczynienia zostało wyprawione na cześć powrotu do zdrowia króla Edwarda VII.
Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie tradycje są podobne. W obu państwach podaje się indyka faszerowanego pieczywem (najczęściej chlebem lub bułką), polany sosem żurawinowym, ziemniaki i kukurydza oraz desery przyrządzone z dyni. Organizowane są parady, a także zwyczaj przystrajania domów suszonymi liśćmi i kwiatami, wieńcami oraz lampionami i świecami. Typowo nowoczesną amerykańską tradycją stało się rodzinne oglądanie meczu futbolu NFL (National Football League).