Ofiarowanie Pańskie obchodzone jest 2 lutego na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej przez Maryję i Józefa i jest zbieżne ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W tym samym dniu przypada także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Według Ewangelii Maryja i Józef symbolicznie ofiarowali Bogu swojego pierworodnego syna. Ten gest, zgodnie z prawem żydowskim, musiał zostać wykonany na pamiątkę ocalenia z niewoli egipskiej. Żydzi wierzyli, że czterdzieści dni po narodzeniu należy zanieść dziecko do świątyni w Jerozolimie, złożyć w ofierze, a następnie za drobną opłatą wykupić. Dla upamiętnienia tej tradycji Święto Ofiarowania Pańskiego przypada 40. dni po Bożym Narodzeniu. Uroczystość ta została wprowadzona w VII wieku. Wówczas Rzymianie odbywali procesję ze świecami. W X wieku pojawił się obrzęd palenia świec, nawiązujący do symbolizmu światła bożego i paschału, który wyraża zwycięstwo nad śmiercią.
Znaczenie Święta Matki Boskiej Gromnicznej jest podobne – Maryja przynosząc Jezusa do świątyni, staje się światłem dla katolików. Na ten znak wierni przychodzą z gromnicami (czyli specjalną świecą, która towarzyszy chrześcijanom przez całe życie w najważniejszych uroczystościach kościelnych) do kościoła. Niegdyś dzień Matki Boskiej Gromnicznej oznaczał wypłaty dla parobków za przepracowany rok. W wierzeniach ludowych pojawia się także ścisły związek święta z przyrodą. Luty to czas budzącej się do życia natury i nadejście wiosny. Znane są przysłowia, które podkreślają związek uroczystości Maryi z otaczającym światem, np.: Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie, Jak na gromnicę jasno, w stodołach ciasno lub Na Oczyszczenie Marii Panny, zbliża się koniec sanny (sanna – to zaśnieżona droga, po której można jeździć saniami).
Jednoczesne obchodzenie obu świąt związane jest z symbolicznym oczyszczenie Maryi po urodzeniu dziecka.
Wraz ze świętem Ofiarowania Pańskiego kończy się okres śpiewania kolęd i ozdób bożonarodzeniowych. 2 lutego rozbierane są choinki, szopki betlejemskie oraz żłobki.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 roku. Duchowni, misjonarze i zakonnicy, podobnie jak Chrystus, ofiarowali swoje życie służbie Bogu.