24 lipca obchodzone jest Święto Policji, które jest wyrazem uznania dla policjantów za ich służbę społeczeństwu. Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku na pamiątkę powołania Policji Państwowej. Nie jest to dzień wolny od pracy.
Historia tego święta związana jest z ujednoliceniem służb mundurowych w II Rzeczpospolitej. 24 lipca 1919 roku Józef Piłsudski dokonał zjednoczenia Milicji Ludowej i Policji Komunalnej. Wówczas powstała Policja Państwowa. W czasie drugiej wojny światowej w Generalnym Gubernatorstwie Niemcy utworzyli Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa, bliżej znaną jako policja granatowa. W 1944 roku na mocy Manifestu Lipcowego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego powołano Milicję Obywatelską, która była organem o charakterze policyjnym działający przez cały okres PRL-u. Jej zadaniem była ochrona spokoju i ładu oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego. Po zmianie ustroju w 1990 roku na powrót sformułowano policję.
W czasie Polski Ludowej obchodzone było Święto Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Obecnie na kształt peerelowskich parad organizowane są Centralne Obchody Święta Policji, podczas których zasłużeni policjanci są wyróżniani i odznaczani. Wręczane są wyższe stopnie policyjne, a nowo mianowani funkcjonariusze składają uroczyste ślubowania przed przystąpieniem do służby. Także tego dnia składany jest hołd policjantom poległym podczas służby. W niektórych miastach Polski (np. w Warszawie) urządzane są pikniki rodzinne, podczas których odbywają się konkursy sportowe i plastyczne, pokazy pierwszej pomocy oraz popisy psów policyjnych.