1 kwietnia 2025 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Świętych Piotra i Pawła
Sortuj wg: Data | Nazwa

Świętych Piotra i Pawła 2025

29 czerwca (niedziela) Już za: +88 dni

Kiedy przypada Świętych Piotra i Pawła w kolejnych latach:

  • Świętych Piotra i Pawła 2026r. przypada 29 czerwca (poniedziałek)
  • Świętych Piotra i Pawła 2027r. przypada 29 czerwca (wtorek)
  • Świętych Piotra i Pawła 2028r. przypada 29 czerwca (czwartek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Świętych Piotra i Pawła idzie się do pracy?»
W tym dniu zajęcia edukacyjne odbywają się normalnie (chyba że przypada w weekend) Czy w Świętych Piotra i Pawła idzie się do szkoły?»
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czy sklepy są zamknięte w Świętych Piotra i Pawła? Czy 26 czerwca galerie będą czynne?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy w Świętych Piotra i Pawła trzeba iść do kośćioła?»

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest ku czci pierwszych misjonarzy, którzy stworzyli podstawy chrześcijańskiej wiary. W podzięce za ich posługę dla Kościoła 29 czerwca wypada ich wspomnienie.

Według tradycji katolickiej św. Piotr i Paweł uważani są za pierwszych założycieli Kościoła w Rzymie. Piotr, a właściwie Szymon, był rybakiem wybranym przez Jezusa na jednego ze swoich uczniów. Przekazy biblijne głoszą, że gdy Jezus zapytał za kogo uważają go Apostołowie, Piotr miał odrzec: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". Za te słowa Chrystus powierzył mu opiekę nad Kościołem. W ikonografii bardzo często przedstawiany jest z parą kluczy, które symbolizują bramy Królestwa Bożego. Św. Piotr jest patronem rybaków, marynarzy i budowniczych.

Paweł początkowo prześladował chrześcijan, a nawet brał udział w ukamienowaniu św. Szczepana. Podczas podróży do Damaszku po raz pierwszy spotkał Jezusa, który objawił mu nową naukę. Pod wpływem tej rozmowy św. Paweł nawrócił się, przyjął chrzest i rozpoczął swoją działalność misyjną. Odbył trzy podróże jako wysłannik Jezusa: do Turcji, na Cypr oraz do Efezu w Azji Mniejszej, skąd udał się do Cezarei. Wówczas został uwięziony, jednak wciąż kontynuował swoją naukę. Przedstawiany jest z mieczem, który oznacza jego ścięcie i w towarzystwie św. Piotra, bowiem razem symbolizują kościół powszechny. Św. Paweł jest patronem tkaczy, robotników, duszpasterzy oraz prasy katolickiej.

Świętego Piotra i Pawła łączy męczeńska śmierć w czasie prześladowań podczas panowania cesarza Nerona. Święty Piotr był gotów zginąć jak Chrystus, jednak niegodny aby umrzeć w ten sam sposób. Został więc, na własną prośbę, ukrzyżowany głową w dół. Natomiast Paweł po kilkuletnim więzieniu został – jako obywatel rzymski – ścięty mieczem.

Obchodzenie uroczystości obu kapłanów jednego dnia ma na celu podkreślenie, że byli oni założycielami rzymskiej gminy chrześcijańskiej oraz ponieśli męczeńską śmierć w imię Chrystusa. I choć św. Paweł nie został wybrany przez Jezusa na Apostoła, swoją gorliwością zasłużył na stawianie go na równi z pierwszymi orędownikami.

W dzień uroczystości św. Piotra i Pawła urzędujący papież wręcza Metropolitom paliusze, czyli koliste wstęgi z baraniej wełny w kształcie naszyjnika, ozdobione sześcioma krzyżami. Paliusze są symbolem sprawowanej przez arcybiskupów władzy.

Polub ten artykuł:

Świętych Piotra i Pawła 2025 opinie

6-2 =