Każdego roku, w ostatni weekend października, Polacy, jak i inni mieszkańcy Unii Europejskiej i świata cofają zegarki o godzinę, przechodząc z czasu letniego na zimowy.
Kiedy zmiana czasu?
Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w ostatni weekend października. Wówczas w nocy z soboty na niedzielę następuje przestawienie zegarów z 3:00 na 2:00, zyskując tym samym dodatkową godzinę snu.
Dlaczego zmieniamy czas na zimowy?
Dzięki przesunięciu wskazówek zegara zimą zyskuje się dodatkową godzinę – więcej światła słonecznego to oszczędność. To właśnie powody ekonomiczne stały się głównym powodem realizacji pomysłu zmiany czasu. Pierwszą propozycją było ustawianie zegara według pór roku, którą zgłosił George Vernon Hudson. Kolejną zgłosili sami przywódcy armii niemieckiej. W 1973 roku kryzys energetyczny wymusił powrót do stosowania czasu lokalnego (letniego) i geograficznego (zimowego).
Zmiana czasu na zimowy - ciekawostki
Co ciekawe, dokładnie o 2:00 na godzinę wstrzymywane są kursy pociągów, tak aby na docelową stację dojechały one zgodnie z rozkładem jazdy. W noc przejściową konieczna jest także modernizacja wielu systemów, więc istnieje prawdopodobieństwo utrudnionego dostępu do banków, systemów informatycznych, a nawet stron www. W zakładach pracy, w których obowiązuje zmiana nocna pracownicy za dodatkową godzinę pracy otrzymują stosowne wynagrodzenie za tak zwane nadgodziny.
Które kraje zmieniają czas na zimowy, a które zrezygnowały?
Na świecie czas letni i zimowy przyjmują kraje takie jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia czy Nowa Zelandia. Natomiast zmianę czasu odrzuciły, np. Islandia, Rosja, Chiny, Indie, Japonia oraz prawie cała Afryka.