1 kwietnia 2025 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Walentynki
Sortuj wg: Data | Nazwa

Walentynki 2026

14 lutego (sobota) Już za: +318 dni

Kiedy przypada Walentynki w kolejnych latach:

  • Walentynki 2027r. przypada 14 lutego (niedziela)
  • Walentynki 2028r. przypada 14 lutego (poniedziałek)
  • Walentynki 2029r. przypada 14 lutego (środa)
Luty 2026
pn wt śr cz pt so n

26

27

28

29

30

31

Dzień Przytulania

1

2

Święto Ofiarowania Pańskiego

3

4

5

6

7

8

9

Międzynarodowy Dzień Pizzy

10

11

12

Tłusty czwartek

13

14

Walentynki

15

16

17

Ostatki

18

Środa Popielcowa

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

1

Walentynki znane są przede wszystkim jako święto miłości i zakochanych obchodzone 14 lutego. Patronem Dnia Zakochanych jest św. Walenty, którego wspomnienie w kościele katolickim przypada w ten dzień.

Historia Walentynek sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to żył św. Walenty. Panujący cesarz – Klaudiusz II Gocki zakazał żołnierzom udzielania ślubów. Św. Walenty łamał zakaz i potajemnie błogosławił małżeństwa. Z tego powodu biskup został stracony 14 lutego. Przed egzekucją trafił do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Legenda głosi, że w podzięce za otrzymane wsparcie, Walenty napisał do ukochanej list podpisany “Od Twojego Walentego”, a dziewczyna dzięki tej miłości odzyskała wzrok. Inne podanie mówi, że błogosławieństwo świętego dawało gwarancję na długie, udane i szczęśliwe małżeństwo.  

Pierwotnie Walenty był opiekunem ciężko chorych (zwłaszcza nerwic, epilepsji i chorób umysłowych). Jednak w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono go jako patrona zakochanych.

Pierwsze obchody Święta Zakochanych pochodzą ze średniowiecza. Wówczas popularne było interesowanie się żywotami świętych i przypominano sobie ich dzieje. Na pamiątkę św. Walentego w antycznym Rzymie młodzież losowała karteczki z imionami, które nosiła przypięte do rękawa, połączona para musiała spędzić ze sobą cały czas trwania święta. Dziewczęta, obserwując latające ptaki, próbowały odgadnąć kim będzie ich przyszły mąż. Jeśli na niebie pierwszy pojawił się rudzik, zwiastował ukochanego-marynarza. Wróbel oznajmiał ubogiego, zaś łuszczak – bogatego.

Dziś Święto Miłości obchodzone jest niemal na całym świecie. W wielu krajach tradycja jest podobna – zakochani obdarowują się drobnymi upominkami, kwiatami i czekoladkami. Jednak w niektórych krajach panujące zwyczaje są zupełnie inne, np. w Japonii to kobiety wręczają prezenty mężczyznom (panie otrzymują prezenty miesiąc później z okazji Białego Dnia). We Francji do bukietu kwiatów dołączane jest zaproszenie do teatru lub na koncert. Natomiast Włosi zwykli dawać sobie części garderoby w kolorze czerwonym. Co roku też we włoskiej Terni w najbliższą niedzielę po 14 lutego odbywa się Święto Zaręczyn – zakochani z całego świata spotykają się przy grobie św. Walentego, aby przysiąc sobie miłość i wierność.  W Walii do dziś kochankowie wręczają sobie łyżki (czekoladowe lub tradycyjne drewniane) z wyrzeźbionymi sercami, kluczami i dziurkami od klucza. Każdego roku Julia, bohaterka dramatu Szekspira, dostaje tysiące listów z całego świata.     

Do Polski Walentynki przywędrowały dopiero pod koniec XX wieku, wypierając tradycyjne słowiańskie święto zwane Sobótką (inaczej Noc Kupały), obchodzone w noc z 21 na 22 czerwca.

Najbardziej znanym symbolem Dnia Zakochanych, pochodzącym z mitologii, jest Amor (Kupidyn, grecki Eros), którego imię oznacza miłość (pożądanie, pragnienie).

Współczesnym zwyczajem jest pisanie listów i wysyłanie kartek walentynkowych, najczęściej czerwonych i w kształcie serca, na których zapisane są wyznania miłości, wierszyki, aforyzmy. Coraz bardziej rozpowszechniony jest zwyczaj kupowania pluszowych maskotek, bukietów kwiatów i słodyczy.

Polub ten artykuł:

Walentynki 2026 opinie

6-1 =